Азу — 6 кращих покрокових рецептів приготування

З давніх часів татари вважають за краще під час трапези бачити на своєму столі м’ясо. Колись кочівники смажили його цілими тушами або варили шматками. Потім прийшов час більш вишуканих страв з додаванням овочів. А коли з’явилася можливість солити огірки, то і їм знайшлося застосування традиційної кулінарії.

В казанах на багатті стали гасити м’ясо в кисло-солоної цибульно-морквяної підливі. В сучасних умовах домашньої кухні ароматне і дуже ситне азу по-татарськи можна приготувати не тільки в невеликому казанку на плиті, але і в жароміцних горщиках в духовці і в мультиварці.

Томати з огірками дають ту саму неповторну делікатну кислинку, яка насичує м’ясо і овочі. Як і в лагмане, всі компоненти татарського азу повинно стояти разом, щоб вийшов насичений смако-ароматичний шедевр. А вже додавати картоплю чи ні – вирішувати тільки вам.

1. Класичне азу з яловичини

Пікантне поєднання яловичини з солоними огірками досить оригінально. Трохи солонувато-кислуватий присмак ще більше розігрує апетит.

Знамените татарська страва традиційно готується не на олії соняшнику, а на вытопившемся курдючному жирі або ж топленому маслечко.

Хоча по своїй суті азу – це ніщо інше, як рагу, але його вишуканий смак, що запам’ятовується надовго.

Інгредієнти:

  • Яловичина, картопля – по 700 гр.
  • Солоний огірок, морква, цибуля – по 2 шт.
  • Бульйон м’ясний – 1,5 склянки.
  • Топлене масло – 3 ст. л. + 2 ст. л.
  • Паста томатна – 3 ст. л.
  • Мелений перець, сіль, приправи, часник – за смаком.

Приготування:

1. Одну велику або дві середні цибулини очищаємо від лушпиння і нарізаємо у вигляді півкілець.

2. Мариновані або солоні огірочки ріжемо на довгі брусочки або ж у формі кубиків. Якщо вам не дуже подобається відчувати їх у готовому блюді, то цілком можна їх подрібнити теркою або нашаткувати тонкої соломкою.

3. М’якоть яловичини нарізаємо сантиметровими по товщині брусками і 7-10 хвилин обсмажуємо на топленому маслі (3 ст. л.) у глибокій чавунній сковороді або казанку. Нам необхідно отримати легку корочку зовні, а всередині зберегти соковитість.

Як тільки досягнемо бажаного результату, виловлюємо м’ясні шматочки масла в тарілку і поки відставляємо в сторону.

4. На що залишився в сковороді олії обсмажуємо цибульні півкільця до легкого золотистого відтінку.

5. Повертаємо у посуд з пасерованою овочем м’ясну нарізку і присмачую спеціями, подрібненим часником, перцем і щіпкою солі.

6. Через хвилину вводимо томатну пасту, перемішуємо і даємо пару хвилин потомитися в ній цибульно-м’ясної суміші. Потім заливаємо бульйоном і прикривши кришкою, тушкуємо більше півгодини, щоб м’ясо стало ніжним.

Томатну пасту можна замінити на хреновину, густий томатний сік, свіжі помідори або соус.

7. Поки є вільний час, очищаємо картопляні бульби від шкірки і нарізаємо соломкою. Смажимо до готовності на розтопленому маслі (2 ст. л.).

8. Готову соломку з золотистою скоринкою разом з огіркової нарізкою додаємо в азу і тушкуємо ще 10 хвилин, щоб аромати і соус просочили все інгредієнти.

9. На стіл краще всього додатково до азу поставити чашку з подрібненою свіжою зеленню, маринована цибуля, хлібні скибочки і невеликі сухарики.

Приємного апетиту!

2. Смачне азу в горщиках

Якщо вам подобається печеня в горщиках, то і азу, приготоване за тим же принципом, порадує вас. До речі, моркву можна і не додавати – так піде солодкуватий присмак.

Навіть лытка яловичини (відруб з задньої ноги корови) стає дуже ніжною після томління в духовці. А підлива з ароматом часничку і томатно-огіркової кислинкою наповнить картоплю з м’ясом шалено гарним смаком.

Подавати ви можете прямо в горщиках або ж розкласти в порційні тарілочки. А на закуску дуже рекомендую намазати шматочки хліба сумішшю з подрібненого зеленого пір’яного цибулі зі сметаною або майонезом.

Інгредієнти:

  • Яловичина, картопля – 450 грам.
  • Солоний огірок, цибуля – 2 шт. по
  • Томатний сік – 1 склянку.
  • Паста томатна – 3 ст. л.
  • Зубчик часнику – 3 шт.
  • Топлене масло – 2 ст. л.
  • Мелений чорний перець, сіль – за смаком.

Приготування:

1. Підготовлену яловичину нарізаємо невеликими шматочками і обсмажуємо на олії. Обов’язково періодично перемішуємо, щоб м’ясо не підгоріло, а набуло красиву кірку.

2. Цибулини разом з огірками порубаємо дрібними шматочками. Відправимо їх у м’ясну піджарку і залишимо нудитися під кришкою кілька хвилин.

3. Напівготову суміш розподілимо по жароміцним горщикам, намагаючись заповнювати їх обсяг наполовину. Відразу можна посипати улюблені спеції або хоча б мелений чорний перець, щоб додати пікантності смаку.

4. Очищену картоплю покрошим у вигляді невеликих скибочок сантиметрової товщини або ж кубиками. Заповнимо ними горщики так, щоб зверху ще залишався простір хоча б з палець заввишки.

5. Залишилося тільки зверху покласти томатну пасту і подрібнений часник. А щоб азу вийшло соковитим, кожну ємність заливаємо томатним соком, намагаючись приховати вміст під рідиною.

6. Розігріваємо духовку до 180 градусів і ставимо в неї горщики на 50 хвилин. Потім додаємо по листку лаврушки і ще потомим страва 5-10 хвилин до повної готовності картоплі.

Приємного апетиту!

3. Рецепт азу в мультиварці

Не менш соковитим і м’яким виходить м’ясо в азу за допомогою мультиварки. Чим зручний цей рецепт, так це тим, що ви можете все підготувати, а товку запустити автоматично до того часу, яке вам потрібно. До речі, інгредієнти не обов’язково кришити тільки у формі соломки. Кубики і брусочки теж добре підійдуть.

Інгредієнти:

  • М’якоть яловичини, картоплю – по 750 гр.
  • Морква, цибуля – по 1 шт.
  • Зубчик часнику – 3 шт.
  • Маринований огірок – 300гр.
  • М’ясний бульйон, томатний сік – 200 мл
  • Лист лавра – 2 шт.
  • Мелений чорний перець, сіль, зелень – за смаком.
  • Топлене масло – 3 ст. л.

Приготування:

1. Велику цибулину кришимо соломкою і пересипаємо в мультиварочную чашу з розігрітим топленим маслом. Пасеруємо в режимі «Смаження» до напівпрозорого стану.

2. Тим часом м’якоть розрізаємо на шматочки і обсмажуємо разом з цибулевої нарізкою хвилин 5. Потім підсолюємо і посипаємо меленим перцем. Тушкуємо третину години з закритою кришкою.

3. Часникові зубчики розрізаємо на шматочки. Морквину подрібнюємо корейської теркою, а огірки кришимо соломкою. Додаємо всі три нарізки до напівготового м’яса і перемішуємо.

4. Вливаємо сік з бульйоном, пробуємо на сіль і при необхідності додаємо її невеликий дрібкою. Продовжуємо гасіння ще третину години.

5. Картоплю обсмажують необов’язково. Тому спочатку нарізаємо її у формі соломки, а потім додаємо в мультиварочную чашу. Знову закриваємо кришкою і тушкуємо ще 20-25 хвилин, щоб картопля стала м’якою.

6. Гаряче страву посипаємо зеленню, яку подрібнюємо за допомогою ножа.

Приємного апетиту!

4. Татарське азу з яловичини в томатному соусі без картоплі

Зазвичай під час приготування азу додають бульйон, воду, томатну пасту або сік. Але от хочеться крапельку вершкового присмаку у тане в роті м’яса. Так чому б не влити трохи вершків або приправити сметаною? На колір страви це не вплине, смак не зіпсує, а навпаки тільки додасть ніжності.

Інгредієнти:

  • М’якоть яловичини – 650 гр.
  • Бульйон – 1 склянку.
  • Помідор, зубчик часнику – 2 шт.
  • Цибуля, солоний огірок – 1 шт.
  • Паста томатна сметана – 3 ст. л.
  • Топлене масло – 2 ст. л. + 2 ст. л.
  • Сіль – 2 ч. л.
  • Мелений перець, спеції, зелень – за смаком.

Приготування:

1. Нежирне яловиче м’ясо нарізаємо тонкими брусочками. Смажимо його до напівготовності на маслі в глибокій сковороді близько 20 хвилин під кришкою на середньому вогні.

2. Цибулину, бажано велику, шаткуємо півкільцями і обсмажуємо їх в іншій посудині 3-5 хвилин, щоб вони стали трохи золотистими. Потім з’єднуємо зі сметаною і пастою і тушкуємо кілька хвилин.

3. З’єднуємо цибульний соус з м’ясом, вливаємо бульйон або воду і тушкуємо на середньому вогні 45 хвилин. За цей час огірок і зубчики часнику трьом на дрібній тертці, а помідори нарізаємо тонкими часточками. Додаємо їх в цибульно-м’ясну суміш і продовжуємо тушкувати ще чверть години.

4. Улюблену зелень подрібнюємо і разом зі спеціями, сіллю і перцем заправляємо азу. Через 10 хвилин вогонь можна відключити, а страви дати настоятися хоча б хвилин 10.

5. Гарнір можна приготувати окремо. Як картопля, так і будь-яка крупа (наприклад, рис, кус-кус або гречка) зможуть стати добрими супутниками азу по-татарськи.

Приємного апетиту!

5. Азу з свинини з солоними огірками

В оригіналі татарське азу зазвичай містить яловичину. Але для інших регіонів країни цілком допустимо використовувати свинину. Вона набагато м’якша і смак готового блюда виходить набагато ніжніше. До того ж, не будь у рецепті маринованих огірків, вийшло б звичайне ситна печеня.

Інгредієнти:

  • Свинина – 750 гр.
  • Бульйон – ¾ склянки.
  • Картопля – 3 шт.
  • Огірок маринований, цибуля, морква – по 1 шт.
  • Зубчики часнику – 5 шт.
  • Паста томатна, соняшникова олія – 4 ст. л.
  • Лавровий Лист, горошини запашного перцю – по 4 шт.
  • Сіль – 1 ч. л.
  • Мелений перець, спеції, зелень – за смаком.

Приготування:

1. Щоб прискорити процес, добре промиємо і обсушим овочі і м’ясо. Свинину наріжемо, морква, цибуля і часник невеликими брусками. Картоплю покрошим кубиками, а огірок тонкими кружками.

2. Спочатку у розігріте на сковорідці масло (2 ст. л.) опускаємо м’ясну нарізку і смажимо її хвилин 10, щоб вона зверху вкрилася зарумянившейся кіркою. Додаємо цибулю з морквою і тушкуємо все разом до м’якості близько 7-10 хвилин.

3. Висипаємо часникові шматочки, огіркові коліщатка і підкрашуемо томатною пастою. Добре перемішуємо і через пару хвилин вливаємо бульйон. Залишаємо тушкуватися чверть години.

4. А поки обсмажуємо картоплю до готовності на маслі (2 ст. л.). Бажано, щоб кубики зарум’янилися.

5. Відправляємо смажені картопляні шматочки, лаврушку і запашні горошини до попередніх компонентів і, перемішавши, тушкуємо ще 5-8 хвилин.

6. В кінці готування пробуємо на сіль і додаємо її, присмачую спеціями і перцем, залишаємо настоюватися під кришкою чверть години без додаткового нагрівання. Любителі зелених часникових і цибулевих пір’я, а також гілочок кропу і петрушки можуть покришити свою улюблену зелень відразу в ємність з азу або ж посипати нею свою порцію.

Приємного апетиту!

6. Відео — Азу з індички

До речі, не тільки з м’яса свійської худоби великої або курки готується татарське азу. Навіть з м’якоті качки з гускою чудово вийде друга страва з солоними огірками. Для тих, хто стежить за своїм раціоном, можна порадити індичку. А як саме готувати з неї — дивіться майстер-клас в ролику нижче:

Приголомшливе блюдо з дієтичним м’ясом готово!

Приємного апетиту!

До речі, в казанку можна мучити азу не тільки на плиті, але і в духовці. А також замість декількох маленьких горщиків використовувати одну велику закриту форму або гусятницю.

У магазинах легко знайти готову приправу для азу, яка замінить свіжий часник і спеції. Або замість зубчиків використовуйте часникову або імбирно-часникову пасту.

Головне, не забувайте, що особливий смак страви додають солоні огірочки. Якщо розсіл від них не дуже солоний, то допустимо замінити ним бульйон або воду. Від цього смак стане більш насиченим.

Приємного апетиту і шикарного азу по-татарськи в будь-який день!