Вино з абрикосів в домашніх умовах — 5 простих рецептів

Вино з абрикосів. Домашнє вино можна приготувати не тільки з винограду. Любителі виноробства готують його і з яблук, слив, абрикосів і навіть кульбаб. Кожен з цих видів хороший по-своєму і має свої секрети приготування.

Сьогодні я підготувала для вас прості рецепти смачного абрикосового вина в домашніх умовах. Якщо у вас вдався врожай абрикосів, то цей варіант їх використання для вас. Існують свої секрети й тонкощі приготування. Але, в цілому, готується такий напій не складно. Слідуючи покроковому опису і порад, впорається з приготуванням навіть новачок.

1. Тонкощі приготування вина з абрикосів в домашніх умовах

Як я вже встигла зауважити, що приготувати вино з абрикосів будинку цілком реально. Але якщо б все було дуже просто, то кожен льох був би забитий цим домашнім напоєм і ніхто не купував вино в магазині.

Існує ряд особливостей, які потрібно знати:

1. Вино готується з соку фруктів. А ви пробували добути сік абрикоса? Якщо так, то знаєте, що це непросто. Соковитискач, як правило, видає м’яку, зовсім не прозору рідину. Руками працювати ще складніше. Як же бути? У випадку з абрикосами, ягоди для вина спочатку квасять в размятом вигляді. Потім, коли він забродить, його легше відокремити від макухи.

2. Кісточки абрикоса містить синильну кислоту, шкідливу для організму. Однак деяких не лякає цей нюанс, тим більше міститься вона там в невеликих кількостях. Кісточка надає напою насичений горіховий присмак. Тому додавати чи ні – вирішувати вам!

3. Довга витримка вина. Тому що абрикос має волокнисту структуру, освітлюється напій з нього досить довго. Його раз у раз доводиться знімати з осаду. Тому, насолодитися домашнім абрикосовим вином ви зможете не раніше, ніж через півроку.

В ідеалі, вино настоюється в горизонтальному положенні в коморі без сонячного світла і з низькою температурою, 1-3 роки. Терплячий винороб отримає напій по заслугах – ароматний, терпкий і смачний!

4. Для виготовлення цього вина, фрукти ніколи не миють! На поверхні їх живуть дріжджі, які допомагають соку з цукром надалі перетворитися в алкоголь. Тому, збір врожаю ведуть тільки з гілок, в сонячну погоду. Якщо недавно пройшов дощ, то слід почекати ще пару днів.

Отже, основні тонкощі, з якими ви повинні познайомитися насамперед, ми розглянули. Тепер приступимо до самих рецептами.